Viziune

"Educația înseamnă putere, știința înseamnă libertate"

Educarea tinerilor în spiritul cetățeniei democratice, pregătirea lor pentru a fi cetățeni ai unei Europe unite, crearea unui climat de muncă stimulativ, prin aplicarea corectă a politicilor educaţionale, prin promovarea unui învăţământ performant, de înaltă calitate, deschis şi flexibil, în vederea dezvoltării individuale a fiecărui beneficiar al sistemului educaţional, astfel încât să dea sens încrederii şi aspiraţiilor sale, pentru atingerea valorilor europene.

Viziunea fără acțiune este un vis cu ochii deschiși!

VALORI PROMOVATE:

Învăţătură

Cultură

Creativitate

Flexibilitate

Toleranţă

Comunicare

Perseverenţă

Respect

Pasiune

Responsabilitate

Autodisciplină

Curaj

Integritate

Dragoste

Școala se caracterizează prin seriozitate, profesionalism, acceptă   alternativele și promovează spiritul democratic.   Impune respectarea regulilor școlare, a ordinii, a comportamentului civilizat și a disciplinei. Elevii școlii sunt preocupați pentru obținerea de rezultate bune, de performanță școlară . Parinții au încredere în munca cadrelor didactice .

Activitatea școlii se desfașoară într-un mediu deosebit de plăcut , pavoazarea fiind recent actualizată și modernizată. Instituția beneficiază de o bază materială bună, modernă, optimizată și valorificată la maximum, ce oferă bune condiții de studiu pentru elevi.

Având în vedere amplasamentul, școala beneficiază de elevi dintr-un mediu social stabil, existând o permanentă colaborare între parinți, profesori și elevi. Directorii școlii împreună cu o echipa de cadre didactice abilitate prin cursuri de perfecționare au inițiat și dezvoltat relații de parteneriat cu alte școli din țară și din străinatate, cu comunitatea locală.

Demersul nostru educațional, alături de familie și comunitate are ca ideal dezvoltarea liberă, integrală și armonioasă a individualității umane, formarea personalității autonome și creative a tinerilor ce vor deveni apți pentru integrarea socio-culturală și profesională deplină într-o lume dinamică, supusă unor transformări continue.

Luni
11 Noiembrie
Primul Război Mondial se termină, la ora 11, în a 11-a zi a lunii a 11-a din anul 1918

Primul proiect important al Asociației Părinților

proiect perete de sticlaLa cererea conducerii școlii, în proiectul pentru supraînălțarea clădirii școlii este cuprinsă o sală de festivități. Astfel, două săli de clasă capătă dublă funcționalitate - săli de clasă (a 53 mp fiecare), pentru desfășurarea orelor de curs, și sală de festivități (106 mp). Pentru aceasta, se impune realizarea unui perete mobil, care să îndeplinească toate caracteristicile P.S.I., securitate și fonoabsorbant. Acesta NU nu este cuprins în bugetul lucrării de supraînălțare a școlii.

Pentru a realiza acest proiect, vă rugăm să participați cu sponsorizări către Asociația Părinților, astfel încât să ne putem desfășura serbările copiilor în școală, în această sală cu spațiu generos!

Mulțumim acelor părinți care deja au contribuit în acest sens!

Citește mai departe...