Misiune

Şcoala noastră va avea uşile deschise pentru toţi cei care au nevoie de educaţie (copii, tineri şi adulţi) pentru a asigura apropierea între oameni, cunoaşterea şi acceptarea reciprocă în vederea unei convieţuiri armonioase.

Ne propunem să formăm deprinderea de a transforma cunoaşterea în cultură şi să asigurăm fiecărui elev şanse egale în procesul de integrare socio-profesională.

Într-o societate în continuă schimbare urmărim pregătirea deosebită a elevilor noștri în scopul unei raportări proactive la provocările vieții personale, profesionale și publice prin formarea și dezvoltarea de competențe absolute necesare adaptării la viață și înarmarea cu instrumente indispensabile menținerii dorinței de învățare continuă și pentru accesul permanent la surse de învățare.

22 Septembrie
Mali : Ziua națională - Proclamarea independenței (1960)