Proiecte educaționale

Ziua NAȚIONALĂ a LECTURII -15 februarie 2022

O zi plină de incărcătură emoțională, o zi în care atât elevii, cât și cadrele didactice ale școlii s-au delectat cu activități care mai de care mai variate și interesante.

Iată câteva dintre ele:

“ClasaPregătitoare A, clasa Ștrumfilor isteți, a sărbătorit Ziua Națională a Lecturii prin donare de cărți și un concurs de recitări, deoarece încă nu știu să citească.
S-au pregătit cu multă emoție, recitând în fața clasei și bucurându-se de aplauzele colegilor.
Au luat cunoștință de existența bibliotecii școlii, pe care au vizitat-o împreună cu doamna învățătoare.
Activitatea s-a bucurat de un real succes, copiii promițând că vor deveni prieteni fideli ai cărții, ai lecturii.„
Învățător, Minoiu Codruța

“Un copil care citeşte va fi un adult care gândeşte. – S.Salmina
Iată-i pe Voinicii Inimoși in Ziua Naţională a Lecturii . O vizita la biblioteca scolii. Lectură.  Intâlnire cu doamna bibliotecară. Cărți donate bibliotecii. Cartea devine incet-incet prietena noastră.
Creștem  și citim tot mai mult !❤”
Prof. înv. primar Savu Claudia Mihaela

„Activitatea Clasei  regătitoare D de Ziua lecturii a fost de 2 ore de curs.
Scopul - identificarea cărții preferate și a unui moment special din poveste.
Copiii au citit cărți adecvate vârstei lor și nivelului de cunoștințe specific clasei pregătitoare. Apoi, folosind ilustrații din carte, au realizat un colaj cu momentele care lor li s-au părut semnificative și au scris titlul cărții sau poveștii.”
Prof. inv primar Emilia Sofia

„Elevii clasei a IIa B au realizat pagini de carte: textul unei povești și imaginea. Au pus mânuțe și piciorușe cărților, pentru că le sunt foarte dragi!”
Prof. inv. primar Pepelea Diana

"Un copil care citeste va deveni un adult care gandeste"
„De ZIUA NAȚIONALĂ A LECTURII,  elevii clasei a II-a D , au prezentat pe rând in fata colegilor cartea aleasă pentru donație catre biblioteca scolii.  Au vorbit despre importanța cărții si a lecturii in viata noastră, apoi au scris o scrisoare autorului preferat.
Au fost încântați si foarte  entuziasmați de activitatea dedicată lecturii .”
Prof. înv. primar Cristea Petronela

"Cartea reflectă ca o oglindă lungul şir de secole al vieţii omenirii, istoria luptei sale pentru existenţă, pentru un viitor mai luminos, suferinţele, bucuriile, înfrângerile şi biruinţele sale toate.” (G. F. Morozov)
„Iubiţi cartea, îngrijiţi-o şi citiţi cât mai mult! Cartea ne este prieten credincios, de nădejde!
Acesta a fost îndemnul cu care mi-am întâmpinat astăzi elevii (clasa a III-a A – Scoala Gimnaziala Nr. 19 Brasov). Am călătorit împreună pe meleagurile minunate ale cărtilor, discutând despre importanța acestora în viața noastră. Elevii au realizat si prezentat in fața colegilor postere pe tema ,, IUBESC LECTURA,,. Bucuria și satisfacția nu au lipsit din ,,peisajul,, acestei zile minunate.”
Prof. inv. primar Antonescu Oana

„Cu ocazia Zilei Naționale a lecturii, clasa a IV-a C a desfășurat o activitate deosebită, în cadrul căreia copiii au citit, au prezentat colegilor un pasaj special din cartea preferatăși apoi au donat cărți pentru bibliotecă. Au  avut loc o serie de discuții pe tema: Cartea, draga mea prietenă! Copiii au participat cu interes și au subliniat rolul deosebit al lecturii în educație.”
Prof. inv primar Voiculescu Raluca

„15 Februarie - Ziua Națională a Lecturii
Cel mai frumos dar pe care îl putem face copiilor este magia cărților, vraja lecturii și a cunoașterii atâtor personaje care îi așteaptă mereu cu drag. În cadrul acestei zile am evidențiat  prin intermediul activităților  faptul că poveștile dezvoltă imaginația, formează caractere și dau sens vieții.”
Prof . înv. primar Ciocea Dorina

„Elevii claselor a V-a A și a VI-a A au donat cărti în cadrul activității de azi, au realizat caligrame pe tema lecturii și semne de carte. Au fost foarte încântați!”
Clasa a V-a A dirig. prof Livia Hagiu si clasa a VI-a A- dirig. prof. Ana Manta

„Încă mai sunt copii care citesc cu sufletul...”
"Un cititor trăiește o mie de vieți înainte de a muri. Cel care nu citește niciodată trăiește doar una. " George R. R. Martin
Clasa a VII-a A- dirig. prof. Dana Tropcea

„Ziua Națională a Lecturii i-a adus împreună pe elevii claselor a III-a B si a VIII-a A, într-o încercare de a sădi în cei mici sămânța cititului pentru plăcere.
Supriza a fost placută de ambele părți; s-au împărtășit preferințe de lecturăși s-a cerut o repetare cât mai curând a experienței. Atât de multe cărți, atât de puțin timp....”
Clasa a III-a B- prof. inv primar Mares monica si clasa a VIII-a A- dirig prof. Hustiu Alexandra si prof. Carmen Voica

prof. ȘTIUCĂ-LEFCENCU ADRIANA

Miercuri:  11.00-13.00