Activitate

Documente medicale necesare înscrierii / transferului în unitățile de învățământ

La înscrierea în clasa pregătitoare:

a) Daca elevul a frecventat o gradiniță în care exista cabinet medical școlar: fișa medicală din gradiniță
b) Daca elevul a frecventat o gradiniță în care NU exista cabinet medical școalar: adeverință medicală de înscriere în colectivitate (împreună cu dovada de vaccinare a copilului) - eliberată de medicul de familie.

În cazul transferului între diferite unități de învățământ:
a) Daca elevul a frecventat o unitate de învățământ în care exista cabinet medical propriu: fișa medicală de la unitatea de învățământ de la care se transferă
b) Daca elevul a frecventat o unitate de învățământ în care NU exista cabinet medical propriu: adeverința medicală de înscriere în colectivitate (împreuna cu dovada de vaccinare a copilului) - eliberată de medicul de familie.

Documente medicale necesare pentru orele de educație fizică:

Scutire medicală parțială/totală pentru orele de educație fizică, atunci când elevul nu poate să participe la aceste ore din motive medicale.

Se specifica diagnosticul, felul scutirii (parțial/total) și perioada pentru care se acordă.

prof. ȘTIUCĂ-LEFCENCU ADRIANA

Luni - orele 11.00-13.00